Gilaburu (Viburnum opulus L.) bitkisinin Türkiye’de ve Dünyada Kullanımı

Gilaburu (Viburnum opulus L.) bitkisi ülkemizde özellikle Kayseri dolaylarında bahçelerde yetişmekte ve yetiştirilmektedir. Kışın yapraklarını döken bitki, boyu 2-4 metreye kadar ulaşan çalı formundadır. Meyveleri parlak kırmızı renkte ve küre biçimindedir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarındadır.
 
Anadolu'da Kayseri civarında Erciyes havzası  mikro-klima  ortamında  doğada  vahşi  olarak  yetişen  Viburnum opulus L., yerel adıyla Gilaburu bitkisi halk arasında şifalı bitki olarak adlandırılır ve hakkında birçok bilimsel içerik ve etkinlik araştırması yapılmış ve etkinliği kanıtlanmıştır.
 
Gilaburu içeriğindeki etken madde kombinasyonu ile benzersiz bir bitkidir ve doğal, bitkisel bir gıda takviyesi olarak kullanılabilir. 
 
Bitkinin meyvelerinin Kayseri bölgesinde geleneksel olarak kullanımı yaygındır. 
 
 


UYARI:
İnternet üzerinden satışı yapılan ürünlere ilişkin reklam ve ilanların kullanıcıları yanıltıcı, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi yasak olduğundan; sitemizde satılan ürünlerle ilgili, özellikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği ya da tedavisine yardımcı olduğu ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklinde beyanlara yer verilmemektedir.

İnternet sitemiz aracılığı ile satılan Gıda Takviyeleri bitkisel içerikli takviye edici gıdalar olup, ilaç yerine tavsiye edilemez ve kullanılamaz. Site içerisinde ve/veya ürün detaylarında yer alan yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz.