Gilaburu (Viburnum opulus L.)’nun taşıdığı fitokimyasal bileşikler

Gilaburu majör olarak yüksek miktarda klorojenik asit etken maddesi içerir. Saf halde bulunan bu fenolik etken madde yine Gilaburu’da bulunan diğer minör etken maddelerle doğada sadece Gilaburu’ya özgü bir kombinasyonda birleşerek Gilaburu’nun etkin gücünü oluşturur.
 
Gilaburu birçok minör etken madde ile birlikte, majör olarak yüksek miktarda Klorojenik asit içerir. Yapılan araştırmalarda Gilaburu meyve suyunda bulunan total fenolik bileşenlerin % 54’ünü Klorojenik asit oluşturur. Klorojenik asit biyoaktif bir bileşiktir. Hakkında  birçok  bilimsel  araştırma  yapılmış  olsa da  gıda  olarak  tüketilen  ürünlerin  içindeki  Klorojenik asit miktarı ve bu ürünlerin aktiviteleri ile ilgili bilimsel çalışmalar sınırlıdır.
Bitkide ayrıca flavonoit yapısında kateşin, epikateşin, siyanidin-3-glikozit, siyanidin-3-rutinozit ve polisakkaritler de bulunmaktadır.  
 
Gilaburu üzerinde bilimsel çalışma yapılan az sayıdaki meyvelerden biridir. Gilaburu için hem içerik hem de etkinlik açısından çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır.
 


UYARI:
İnternet üzerinden satışı yapılan ürünlere ilişkin reklam ve ilanların kullanıcıları yanıltıcı, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi yasak olduğundan; sitemizde satılan ürünlerle ilgili, özellikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği ya da tedavisine yardımcı olduğu ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklinde beyanlara yer verilmemektedir.

İnternet sitemiz aracılığı ile satılan Gıda Takviyeleri bitkisel içerikli takviye edici gıdalar olup, ilaç yerine tavsiye edilemez ve kullanılamaz. Site içerisinde ve/veya ürün detaylarında yer alan yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz.