Gilaburu (Viburnum opulus L.) ekstresinin standardizasyonu ve üretimi

GİLABURİNE®   hammaddesi olan Gilaburu ekstresinin standardizasyonu amacıyla yapılan bilimsel çalışmaların ışığında pilot  ölçekte  çalışmalara  başlanmış  ve ilk  olarak  Gilaburu  bitkisinin  uygun  genotipinin saptanmasını takiben, bitki doğal olarak yetiştiği bölgede kültüre alınmıştır. 
 
Bu amaçla, Algen Tarım ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılan ön çalışmalarda Gilaburu bitkisinden meyve verimini arttırmak amacıyla uygun genotipler belirlenerek doku kültürü yöntemi ile çoğaltılmıştır. 
 
Endüstriyel ölçekli üretim için hammadde ihtiyacını karşılamak üzere Algen Tarım ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. tarafından Kayseri ilinde 250 dönümlük bir alanda kültür bahçesi kurulmuştur. 
 
√  Hammaddeyi oluşturan ekstre, 50°C’yi geçmeyen sıcaklıkta  ve  vakumda  uygun  Brix  değerine  getirilerek yoğunlaştırıldıktan sonra püskürtmeli kurutma yöntemiyle kurutulmuştur. Böylece yüksek sıcaklıkta oluşan ve kanserojen bir madde olan HMF (hidroksimetilfurfural) oluşumu önlenmiştir.
 

 
Çalışmalarda Avrupa Farmakopesi standartları esas alınmış; hem hammadde de hem de bitmiş üründe ağır metal, pestisit, aflatoksin-mikotoksin, organoleptik ve mikrobiyolojik analizler yapılarak kontrol sağlanmıştır.
 
İşlemler sırasında HPLC yöntemi ile yapılan ölçümlerde ekstredeki klorojenik asit miktarı %0.6, tablette ise % 0.3 olacak şekilde standardize edilmiştir.  


UYARI:
İnternet üzerinden satışı yapılan ürünlere ilişkin reklam ve ilanların kullanıcıları yanıltıcı, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi yasak olduğundan; sitemizde satılan ürünlerle ilgili, özellikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği ya da tedavisine yardımcı olduğu ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklinde beyanlara yer verilmemektedir.

İnternet sitemiz aracılığı ile satılan Gıda Takviyeleri bitkisel içerikli takviye edici gıdalar olup, ilaç yerine tavsiye edilemez ve kullanılamaz. Site içerisinde ve/veya ürün detaylarında yer alan yazılar sadece bilgi amaçlıdır.

Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz.