Böbreklerde zamanla birikerek oluşan sert madensel maddelere böbrek taşı adı verilir. Toplumda her 10 kişiden birinde görülen böbrek taşı rahatsızlığı yaşam konforunu ciddi şekilde etkiler. Şiddetli ağrı, yangı, bulantı, kusma, idrar yollarında kanama, idrarda zorlanma başlıca belirtileridir. Belirti vermeyen, kontrol sırasında veya farklı amaçlar için çekilmiş filmlerde tespit edilen taşlar da mevcuttur. İhmal edilen veya tedavi edilmeyen böbrek taşı rahatsızlıkları, böbrek fonksiyonlarının kalıcı olarak bozulmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden takip ve tedavisi önemlidir.

Böbrek taşı çeşitleri


Böbrek taşları içerik olarak çeşitlilik arz etse de, yapılan epidemiyolojik araştırmalarda rahatsızlıkların %80’nin kalsiyum okzalat kökenli olduğu bildirilmiştir.

Kalsiyum taşları: Genellikle kalsiyum okzalat formundaki kalsiyum taşlarıdır. Okzalat, yiyeceklerde bulunan doğal bir maddedir ve günlük olarak da karaciğer tarafından yapılır. Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık ve çikolata da yüksek okzalat içeriğine sahiptir.

Diyet faktörleri, yüksek dozda D vitamini, bağırsak by-pass ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar, idrardaki kalsiyum veya okzalat konsantrasyonunu artırabilir. Kalsiyum taşları ayrıca kalsiyum fosfat biçiminde de oluşabilir. Bu tür taş metabolik koşullarda, örneğin renal tübüler asidozda daha sık görülür.

Struvit taşları: Struvit taşları idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona yanıt olarak oluşur. Bu taşlar hızla büyüyebilir.

Ürik asit taşları: Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı almayanlarda veya çok fazla sıvı kaybedenlerde, yüksek proteinli diyet yapanlarda ve gut hastalığı olanlarda oluşabilir. Bazı genetik faktörler de ayrıca ürik asit taşı riskinizi artırabilir.

Sistin taşları: Bu taşlar, böbreklerin belirli amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salınmasına neden olduğu kalıtsal bir hastalığa sahip kişilerde oluşur.


Eğer böbrek taşınız kalsiyum okzalat kökenli ise size ondan kurtulmak için yardımcı olabiliriz.Yapılan araştırmalarda Gilaburu'nun içeriğindeki etken madde kombinasyonu, kalsiyum okzalat kökenli taşlarda oldukça etkilidir. Eğer taşınız kalsiyum okzalat kökenli değilse, ağrı kesici, spazm giderici ve yangı giderici etkileri de tedavinize yardımcı olabilir.

Belirtileri;

- Yan ve sırt ağrısı, kaburgaların altında şiddetli ağrı
- Alt karına ve kasıklara yayılan ağrı
- Dalgalar halinde gelen şiddetli ağrı
- İdrar yaparken yanma ve ağrı
- Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
- Bulanık veya kötü kokulu idrar
- Mide bulantısı ve kusma
- Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
- Her zamankinden daha sık idrara çıkma
- Ateş ve titreme (enfeksiyon varsa)
- İdrar mikarında azalma

Böbrek taşı oluşma riskini artıran faktörler

Bazı hastalıklar ve alışkanlıklar böbrek taşı oluşum riskini arttırabilir.
- İdrar yolu enfeksiyonu. (struvit taşı)
- Böbrekteki yapısal bozukluklar,
- Böbrek hastalığı olanlar (renal tübüler asidoz, kistik böbrek hastalığı vb.)
- Beslenme alışkanlıkları
- Yetersiz sıvı alımı 
- Sıcak iklim kuşağında yaşamak
- Bazı ilaçlar (asetazolamid, antiviral ilaçlar vb.)
- Bazı bağırsak hastalıkları (inflamatuar bağırsak hastalığı vb.)
- Genetik faktörler
- Geçirilmiş bağırsak ameliyatları (jejono-ileal by-pass op. vb.)
- Metabolik hastalıklar (hiperparatiroidizm, gut hastalığı vb.)
- Çevresel, psikolojik ve sosyal nedenler

Korunma yolları

Taş oluşumunda beslenme alışkanlıklarının da rolü büyüktür. Beslenme düzenine dikkat ederek büyük ölçüde taş oluşumunu önlemek mümkündür.

• Başlıca su olmak kaydıyla bol miktarda (günde 2,5 litre) sıvı almalıdır.
• Kola, gazoz gibi idrarda asit-baz dengesini bozan içeceklerden kaçınılmalıdır.(Sitratlı içecekler uygundur).
• Greyfurt, portakal ve elma suyu taş hastalığı riskini arttırabilir. Öte yandan saf limon suyu içerdiği sitrik asit dolayısıyla kalsiyum taşlarına karşı koruyucudur.
• Süt ve süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi taş oluşum riskini arttırır. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir.
• Bol lifli besinleri tercih edilmedir.
• Yüksek okzalat içeren pancar, soya, siyah çay, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaş tohumu, ıspanak, çilek, böğürtlen vb besinler aşırı tüketmemelidir.
• Şarap taş hastalığına karşı koruyucu etki yaparken içerdiği pürin dolayısıyla bira ve benzeri alkollü içecekler yatkın kişilerde ürik asit taşı riskini artırabilir. Ürik asit taşlarının önlenmesi için; pürin içeren ançuez, sardalya, sakatat, kuru bakliyat, mantar, ıspanak, kuşkonmaz, karnabahar ve et tüketiminin de kısıtlanması gerekir.
• Tuz kullanımını azaltılmalıdır.
• Bol bol hareket edilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.
• Stresten uzak durulmalıdır.